понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety alias po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty w większości wypadków spełniają role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą również za ozdobę. Z reguły takie ogrodzenia z PCV z Konina sadzi się w słonecznych miejscach, gdzie szybko wzrastają i mocno się zagęszczają. Dużo wdzięku maja również takie rosnące ploty, które wiodą poprzez osłonięte zaułki parku. Ciemna zieleń liści z transparentna gdzieniegdzie gmatwanina gałązek bądź kwiatami kreują zajmujące spojrzenie obrazy, a ożywcza wilgotność, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu wycisza i relaksuje.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić role takiego parkanu, warunki które przeważają w ogrodzie, oraz nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywe ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko również bujnie rozkwitają, tymczasem wymagają również sporo przestrzeni. Geometryczne bądź fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenie z PCV z Nysy mogą być niezwykle wysmukłe, jednakże powinno się je cyklicznie zmniejszać oraz właściwie nie rozkwitają. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na parkan.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, gdyż takie plot komponuje się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwykły, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•ma mało wymagań,
•dobrze wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gęstwina jego witek tworzy nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią cudownie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją kształtować tylko od strony reprezentacyjnej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie z PCV stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posesji. Jeśli mamy sporo miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy jednak, ze jak rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий