среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachety te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, bezproblemowej obróbce oraz względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia bądź od razu ociosuje, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i przesyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na ogrodzenie i bramę ze sztachet. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak scalony spoiwem piach, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie głazów na balustrady z PCV na plot i bramkę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite pigmenty czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak potężnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie wolno też ciąć na sześciany o równych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenie z plastiku stosuje się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na ogrodzenia PVC na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania wewnątrz, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych prędko matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być wieloraki – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów lub kwadratów. Murki a także ogrodzenia z plastykuGorlic na ogrodzenie i furtę ze sztachetek wznosi się z skał wielorakiego zarysu, złożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kafli o niesymetrycznych zarysach, wypada je adekwatnie dobierać tzn. tak, aby forma każdego następnego łączył się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce i wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Łatwo porastają również mchem oraz glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy oskrobywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać mocne rysy. Sprofilowane firmy polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий